Yumurta kabuğu mucizesi

KanTalebi Haberler Yumurta kabuğu mucizesi

Haberler

Yumurta kabuğu mucizesi

Posted By admin

yumurta_kabugu

Türk bilim insanları tarafından 8 üniversite hastanesinde, Prof. Dr. Nurten Eskiyurt koordinatörlüğünde yapılan ve doğal yumurta kabuğu zarının kireçlenme tedavisinde ağrı ve tutukluğu gidermeye yardımcı olduğunu kanıtlayan çalışma, uluslararası bir kongrede kabul gördü. Araştırma özellikle osteoartritin çok yaygın görüldüğü 50 yaş üstü kadınları sevindirecek.

Londra’da 16’ıncısı düzenlenen ve romatizmal hastalıkların masaya yatırıldığı kongrede, kireçlenmeye yönelik doğal çözümler konusunda yumurta kabuğu zarının- NEM (Naturel Eggshell Mambrane) iyileştirici etkisi üzerine, Türk profesörlerinin yaptığı klinik çalışma paylaşıldı.

KİREÇLENMEDE AĞRI VE TUTUKLUĞU GİDERMEYE YARDIMCI

16 bin uzmanın katıldığı EULAR 2016’da, Türkiye’nin 8 üniversite hastanesinde, Prof. Dr. Nurten Eskiyurt koordinatörlüğünde ve 186 hastada gerçekleştirilen bilimsel araştırma ile ilgili uzmanlara bilgi verildi.

Çift kör, plasebo kontrollü, kanıta dayalı bilimsel araştırma sonucunda; NEM’in (Naturel Eggshell Mambrane) yani Doğal Yumurta Kabuğu Zarı’nın kireçlenme tedavisinde ağrı ve tutukluğu gidermeye yardımcı olduğu kanıtlandı. Prof. Dr. Nurten Eskiyurt konuyla ilgili şu açıklamada bulundu:

YUMURTA KABUĞU TESADÜFEN KEŞFEDİLDİ

“Yaptığımız bu klinik araştırma kanıta dayalı tıp bağlamında çok değerli bir çalışmadır. Biz akademisyenler olarak çok gururluyuz. EULAR, ACR olsun tüm bu toplantılarda her yıl tanı tedavi kılavuzu çıkarılır. 2000’lı yıllardan sonra çıkarılan kılavuzlarda olmazsa olmazımız ilaç dışı tedavilerdir. Osteoartrit halk arasında bilinen adıyla kireçlenme eklem kıkırdağının hastalığıdır. Kroniktir, sakatlıkla sonuçlanabilir. Oluşan ağrı hareket zorluğu yaratır. Yumurta kabuğu zarının kireçlenme üzerindeki olumlu etkisi ABD’de at ve köpeklerin beslenmesinde tesadüfen bulundu. Ülkemizde ilk kez yapılan randomize, plasebo kontrolü, çift kör çalışmaydı. Çift kör kanıta dayalı çalışma demek; hem hasta hem de doktor kullanılan materyali bilmez. Ancak sonuçlar takip eden etik kurul tarafından bu değerlendirilir. Bu da çalışmanın güvenilir olması açısından önemlidir.”

Çalışmanın sonuçları hakkında bilgi veren ve her kimyasal ilacın bir yan etkisi ve kullanım süresi olduğunu vurgulayan Eskiyurt, “40 yaş üstü insanlarda çok ilaç kullanımı olduğu için ilaçlar arası etkileşim olabilir. Ancak yumurta kabuğu zarı doğal bir polimer ve besin kaynağıdır. Yumurta alerjisi olmayan herkes bunu rahatlıkla kullanabilir. alışma 2013-2014 yılları arasında yapıldı. Etik kurul kararıyla 2015’te tamamlandı. Ölçülebilen skalalar ile ağrı ve yaşam kalitesine bakıldı. Hastaların yaşam kalitesinde yüzde 40-50 arasında bir artma, 1 hafta ile 10 gün arasında ağrının geçtiği görüldü” diye konuştu.

Çalışmanın yürütüldüğü merkezler; İ.Ü. İstanbul Üniversitesi, İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi, Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi, Aydın Adnan Menderes Ü. Tıp Fakültesi, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi.

YAŞLA BİRLİKTE KIKIRDAK KİREÇLENMESİ DE ARTABİLİR

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Merih Sarıdoğan da kıkırdak kireçlenmesinin yaşlanmasının doğal bir süreç olduğunu aktararak şöyle konuştu:

“Hastayı çok sıkıntıya sokan, ağrılı, hareketlerini, günlük aktivitelerini kısıtlayan, zorlanmaya neden olan bir hastalıktır. Bu hastalıktan kaçış yoktur. Hastanın eklemlerini düzgün kullanması, bir takım korunma önlemler almasına bağlı olarak hastalığın gelişimi değişebilir. Fizik tedavi uzmanları için kireçlenmeden korunma, başlangıç yaşını ileri atma çok önemlidir. Tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmasa da geciktirebiliriz. Hasta günlük yaşamını daha rahat yapabilir. NEM yani Doğal Yumurta Kabuğu Zarı, doğal bir polimer olması nedeni ile içinde birçok faydalı bileşeni taşıdığı ayrıca proteinden zengin olmasının da etkisi ile kireçlenme tedavisinde ağrı ve tutukluğu gidermeye yardımcı olur. Yaklaşık bir yılda tamamlanan çalışmamızla etkinlik bir kez daha kanıtlandı. Bu çalışmanın en önemli yönü kanıt düzeyi ve hasta sayısı yüksek olmasıdır. Üç aylık kullanım sonrasında hastalarda var olan hareket kısıtlılığı ve ağrı azaldı. Hasta günlük yaşam ve hareketlerini rahatlıkla yapabilir hale geldi. Fizik tedavi hekimleri olarak hastalara ilaveten eklemlerini düzgün şekilde kullanmalarını önerirsek hastalığı durdurmak, geciktirmek çok daha kolay olacaktır.”

Written by admin

Comments are closed.